Redakcja Polska

Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę

15.08.2021 11:51
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda wskazał, że rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego to ważny moment, który symbolizuje to, co było parwdą o II Wojnie Światowej - "że to Polska i Polacy byli ofiarami II Wojny Światowej, że to my zostaliśmy napadnięci, to nasze państwo było okupowane i zniszczone na skutek tej napaści i bestialstwa. To nam są winni za straty poniesione podczas wojny i bezczelnością jest twierdzić, że Polska i Polacy są komukolwiek cokolwiek winni w związku z II Wojną Światową." - powiedział.

Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie jest inicjatywą prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - jako "Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ.

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia.


IAR/PAP/dad